Според речника, нормативите и реални трейдъри
Според българския тълковен речник, професия е „вид трудова човешка дейност за препитание, изискваща определени теоретични знания и практически навици, които се придобиват в резултат на обучение и практически опит“. От тази гледна точка заниманията на индивидуалния трейдър отговарят на всяка дума от това описание. Това ни дава увереност, че трейдър е професия.
Министерството на труда и социалната политика разглежда професиите и длъжностите заедно в поддържаната от него Национална класификация. В тази класификация думата „трейдър“ изобщо не се споменава, намираме обаче брокер по финанси.
В списъка на професиите, поддържан от Националната агенция за професионално образование и обучение нашата професия също липсва. Липсва дори и брокер по финанси, както и посредник на финансови услуги.
Подобно занятие липсва и сред регулираните професии в република България. Очевидно е, че родната администрация НЕ ни е включила в никакви списъци и изобщо НЕ ни слага в сметката.
Не вярвам обаче това да разстройва някого от колегите. Сигурен съм, че никой няма намерение да си подготвя трейдърско СV или да се явява на интервю за трейдър. Дори нещо повече – трейдърството е единствената професия, която човек може да упражнява навсякъде по света, без никаква езикова или квалификационна бариера.
На много места в поредицата „Уроци…“ , трейдърът милионер говори въодушевено за трейдърската професия. Ето една от неговите сентенции:
Вижте какво мислят някои реални трейдъри от моите facebook приятели:
Cvetan Radoslavov И още как :Р
Dinko Jelev Аз мисля,че в България всичко се случва прогресивно – бавно. Дали трейдър е професия, според мен ДА. Като начинаещ такъв мисля, че ще се получи признание, но кога не знаем. Нашето общество, българско, винаги се отнася с недоверие към новото, красивото и хубавото. Убеден съм, че ни предстоят по-хубави дни. Успех на всички.
Yordan Kaloyanchev Лично аз съм много 50-50 по този въпрос. Някак си винаги съм гледал на това като на възможност за допълнителни доходи, а не основни. Т.е. представял съм си, че човек би имал някаква “сигурна” професия, а трейдингът би му спомагал за по-висок стандарт на живот. Ще кажете, че никоя професия не е сигурна, че навсякъде нещата могат да се объркат и че поне при трйдинга ако нещо лошо се случи, то поне ще е в следствие на наши грешки (а не защото шефът ни е бил в лошо настроение, мениджмънта на фирмата е мамил и сега тя фалира и други). И сте прави. Така е. Но се иска доста сериозно пречупване на мисленето за да приеме човек едно такова занимание като професия. Завиждам на всеки, който с увереност може да каже, че приема трейдингът за професия, но лично пред мен стоят още твърде много въпроси и неизвестни за да го направя:)
Vera Karparova Това е моята мечта…. за сега се уча….. има професионалисти към други брокери в БГ, за които това е професия : като мастери и консултанти срещу определена комисионна, лични сметки и заплата……… Но..диверсификацията е за предпочитане………. Въпрос на доходност и личен избор….
Кирил Илиев Да , професия е.
Р. Карамолла Професия е, а също така и занаят :)))
Rugy FX Професия е, разбира се .
Ива Тасева Разбира се, че е професия. Като всяка друга. Има, обаче, един сериозен недостатък който, лично мен, ме възпира да направя стратегическата крачка, и той е: липсата на екип.Трейдърстването за нас, тези, които се занимаваме с това у дома, сами, пред компютъра, преминава в известно колебание, много пропуснати печалби и неясноти за това, защо се случват ей сега пък тези неща. Аз срещам затруднение в следенето на информацията от фундамента, както и ми липсва подкрепа в тълкуването на дадена техническа картина. Нужно ми е корективно или градивно второ мнение, т.е. съекипник. Не знам има ли такава дума, но сигурно се досещате какво имам предвид.
Vasil Banov: Изисква се предварително теоретично обучение, практика, умения, получава се заплащане, …, казано накратко, според мен отговорът е да, трейдингът е професия. Това, че не присъства никъде подобна професия не ме учудва. Причини за това могат да се изтъкнат много, но бих посочил една от тях, а именно средната продължителност на една трейдинг кариера. Както знаеш тази продължителност не е особено голяма. След като много голям процент от хората престават да упражняват тази професия още през първата година, тя няма как да попадне в полезрението на институциите и да предизвика промяна. Замисли се, ако всички програмисти преставаха да бъдат такива след 6 месеца, дали щеше да има професия програмист Затова има дилър, инвестиционен консултант/анализатор или брокер ценни книжа, а трейдър няма.
А ето и мнението на една компания за персонални консултации и услуги относно търсене и кандидатстване за работа:
NTC … нека като говорим за професии, да не намесваме трейдинга!
Автор: Стефан Трашлиев
Tags: трейдър, трейдър милионер